středa 12. dubna 2017

První dojmy z Bloggeru

Jak jste si jistě všimli, i tento nový web je vybudován v technologii Blogger. To je obecně řečeno blogovací systém od Google. Jaké jsou tedy naše první dojmy po krátkém používání?  A jak je na tom tenhle nástroj s přístupností?
Hned na začátku musíme říci, že se jedná o obecně dobře funkční, a i docela dobře přístupnou technologii pro tvorbu a správu webů.

Co to umí?

Jedná se o klasický blog systém, tedy web se dělá formou příspěvků zařazených do štítků a je vždy spojen s konkrétním datem publikace. Celý web pak nabízí mimo jiné:
  • Možnost samostatných blog příspěvků
  • Samostatné stránky se statickým obsahem
  • Třídění do štítků
  • Sdílení a publikace na sociálních sítích
  • Možnost, aby návštěvníci jednotlivé příspěvky komentovali
  • RSS kanály pro vše, pro jednotlivé štítky i pro komentáře
  • Různé obsahové gadgety se zajímavým obsahem a funkcemi
  • Pěknou aplikace pro Android pro tvorbu obsahu, která je i obecně přístupná
  • Docela dobře funkční mobilní verze webu

Jak to funguje?

Blogger si může vyzkoušet každý - teda každý, kdo má účet na Google. Stačí se jen přihlásit na www.blogger.com a jednoduše si vytvoříte nový blog. Pak začnete psát příspěvky, zařazovat je do štítků apod.
Jen psát příspěvky pochopitelně nestačí, je dobré se podívat, co vše služba umí. Ve stromovém seznamu si proklikejte jednotlivé položky, třeba rozvržení, stránky apod.
Rozhodně doporučujeme jít do nastavení a nastavit si alespoň základ, jako je název blogu, jeho popis, a především v nastavení jazyka si nastavit správně časové pásmo. Pokud si ho nenastavíte správně, budou časy zveřejnění u příspěvků nesmyslné.

No a co ta přístupnost?

Přístupnost samotného webu vytvořeného s pomocí Bloggeru je obecně dobrá. Samozřejmě záleží na tom, jaký motiv a šablonu si zvolíte. Ale nějakých zásadních problémů se snad bát nemusíte. A co administrace a tvorba obsahu? S drobnými problémy je to přístupné také. Dá se říci, že vzhledem k tomu, jak je tato technologie rozšířená, tak se Google i přístupnosti za poslední dva roky docela věnoval.
Takže, pokud si v hlavě osvojíte strukturu celého uživatelského rozhraní pro administraci, tak se s tím dá docela dobře pracovat. Samotná tvorba obsahu probíhá ve starší verzi WYSIWYG editoru - bohužel to není ještě nový stoprocentně přístupný obsahový editor, jako je třeba v nových Sites, či v Dokumentech, ale pracovat se s tím dá. Používá to standardní klávesové zkratky a chová se celkem běžně.

Shrnutí

Nám přijde tato technologie dobrá a obecně použitelná. Po testování několika služeb pro tvorbu redakčních a blogovacích webů jsme se pro ni rozhodli. Také přístupnost je na celkem dobré úrovni, i když zde je sice co zlepšovat, rozhodně to standardní uživatel s odečítačem používat může

Žádné komentáře:

Okomentovat